OSTRZEŻENIE IMGW 3 stopnia! Idą UPAŁY ZAGRAŻAJĄCE życiu!

Powrót afrykańskich upałów już wkrótce. Synoptycy szacują, że temperatura skoczy nawet do 37 stopni. Z tego powodu Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej po raz kolejny wydał ostrzeżenia. Pojawiły się również alerty najwyższego stopnia dla zachodnich i południowo-zachodnich województw. To pierwsza taka sytuacja tego lata.

 

W najbliższych dniach pozostaniemy pod wpływem pogodnego i rozległego wyżu o imieniu „Johannes” (czyli polskiego „Jana”), który znad południowo-wschodniej Polski powoli będzie przemieszczał się nad Ukrainę. W najbliższych dniach to właśnie „Jan” sprowadzi do nas gorące powietrze znad północnej Afryki i Turcji. Napływ tak gorących i suchych mas powietrza sprawi, że ponownie nawiedzi nas kilkudniowa fala afrykańskich upałów, podczas których temperatura w cieniu przekraczać będzie 30. kreskę.

Jak długo potrwają upały? Synoptycy zapowiadają, że ochłodzenie przyjdzie w piątek na zachodzie Polski, a w sobotę w całym kraju temperatura spadnie w okolice 25 stopni.

Jedno jest pewne. Przez najbliższy tydzień odpoczniemy od gwałtownych burz, które przy ostatnich upałach doprowadzały w do groźnych nawałnic w niektórych częściach kraju. Gwałtowne burze wraz z porywistym wiatrem pojawią się dopiero w piątek w centrum i na wschodzie kraju. Wówczas przez Polskę będzie przemieszczał się front chłodny, który będzie ścierał się z afrykański, powietrzem z zachodu.


Komentarze