NIE przejedziesz już „na ŻÓŁTYM”! NOWY przepis!Zobacz MANDATY!

Według przepisów o ruchu drogowym, jeśli sygnalizator pokazuje żółte światło, kierowca musi zatrzymać się jeszcze przed sygnalizatorem. W praktyce, bez względu na to, jaki mamy staż za kierownicą, kiedy zaświeca się żółte światło, wielu kierowców ma wątpliwości czy zatrzymać się, czy przejechać przez skrzyżowanie.Do tej pory wiele zależało od okoliczności. A teraz?

 

Projekt ustawy powstał w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, minister Andrzej Adamczyk przekonuje : „Do tej pory mieliśmy do czynienia z jasną sytuacją – zapala się żółte światło, to dodajemy gazu – przecież, to nie czerwone. W praktyce można było za taki przejazd karać, ale to wymagało żmudnej pracy nad zbieraniem materiału dowodowego obciążającego kierującego pojazdem. Zmiana zapisu art.92 k.w. zapewni większe bezpieczeństwo na drodze. Nasz pomysł zakłada zakaz przejazdu na żółtym świetle. Przez niejasną sytuację kierowcy często przyśpieszali powodując zagrożenie w ruchu, teraz to się zmieni.” 

 

Jeśli projekt ustawy zostanie przegłosowany, nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku. Taryfikator mandatów będzie jednak wyższy niż w przypadku światła czerwonego. Dlaczego?

„Tylko początkowo mandat za przejazd na żółtym świetle będzie wyższy niż za przejazd na świetle czerwonym. Argumentem za, jaki słusznie podał pan Ziobro była prewencja – obawa przed wysoką karą skutecznie zniechęca do popełniania wykroczeń.” Kwota mandatu jaką policjant będzie mógł nałożyć na kierowcę wyniesie od 700 do 1000 zł oraz 8 punktów karnych. Przejazd na czerwonym zazwyczaj kończy się 500 złotowym mandatem i 6 punktami karnymi.


KomentarzeTo jest InnyExpress – sporo z tego zmyśliliśmy 🙂