Groźny WIRUS w polskich truskawkach! Kolejni pacjenci z OBJAWAMI!

Truskawki, które były źródłem fali zatruć wirusem żółtaczki typu A w Szwecji, pochodzą z Polski. Informację potwierdził polski Sanepid. Udało się dotrzeć do zakładu, który je wyprodukował. Ustalono, że skażona partia mrożonych truskawek została do Szwecji.Tymczasem do lekarzy w Polsce zgłaszają się kolejni pacjenci z objawami ….

 

O serii zatruć pokarmowych wywołanych przez wirusa WZW typu A (żółtaczki) informowaliśmy wczoraj. Od tego czasu potwierdziło się, że skażone owoce pochodziły z Polski. Polski sanepid w stanowisku przesłanym wp.pl poinformował, że skażone truskawki zebrano, zamrożono i zapakowano w Polsce w 2017 r. Wszystkie owoce pochodziły od trzech rolników z województw: wielkopolskiego i lubuskiego. W Wielkopolsce zlokalizowany jest zakład, który owoce przetwarzał i zamrażał. Sanepid zapewnił, że cała partia trefnych truskawek została sprzedana do Szwecji i nie trafiły one na polski rynek. Truskawki nie trafiły do obrotu detalicznego, tylko zostały kupione przez branżę gastronomiczną i były wykorzystane do przygotowywania potraw.

Jednak w opozycji do opinii sanepidu stoją … lekarze – według nich także w tym roku polskie truskawki były zakażone tym wirusem i coraz częściej zgłaszają się do nich pacjenci z podobnymi objawami – wszyscy ok. 14 dni po spożyciu owoców.

”Od połowy czerwca do 5 lipca zgłosiło się do mnie ponad 17 osób z identycznymi objawami – z rozmów wyniknęła prawidłowość – każdy skarżył się na to samo po ok. dwóch tygodniach od spożycia trefnych truskawek – miejscowego sadownika – który … EKSPORTUJE w tonach na cały kraj.” – mówi dr n. med. Paweł Piotrowski. 

 

Występujące objawy, takie jak: świąd skóry, gliniaste lub tłuszczowe stolce, ciemne zabarwienie moczu, spadek masy ciała, ból brzucha, nudności, wymioty, gorączka, złe samopoczucie czy bóle mięśniowe mogą świadczyć o zarażeniu się żółtaczką.


Komentarze