60 osób w SZPITALU! Zatrucie w popularnym Fast Foodzie!

Zanim zdecydujesz zdrowo się odżywiać lepiej dobrze się zastanów! Ponad 60 osób zachorowało na cyklosporoze, czyli chorobę pasożytnicza wywołaną przez pierwotniaki. Wszystkie przypadki łączy jedna rzecz – popularna sałatka z oferty McDonald’s.

 

Wstępna kontrola sanepidu wskazała, że sieć popularnych w naszym kraju fast foodów wstrzymała sprzedaż sałatek, ale nie wykluczone, że liczba zakażonych osób może wzrosnąć. Na obecną chwilę na cyklosporozę zachorowało łącznie 61 osób.

W czerwcu pierwotniaki wykryto w warzywach jednego z największych producentów żywności w Stanach Zjednoczonych – Del Monte foods. W stanach Iowa, Minnesota, Wisconsin i Michigan zaraziło się nimi 227 osób, jednak FDA uważa, że nie ma dowodów na to, żeby obie epidemie były ze sobą powiązane.

Cyklosporoza to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniak Cyclospora cayetanensis. Do organizmu człowieka dostaje się on z wodą lub zanieczyszczoną żywnością. Najczęstszymi symptomami, które zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku dni, jest biegunka, wymioty, silne bóle brzucha, a nawet i całego ciała oraz zmęczenie. Nieleczona może trwać od kilku dni do nawet ponad miesiąca. Wiadomo też, że nawet wyleczenie nie gwarantuje nawrotu choroby. Najczęściej pasożyt znajdowany jest w warzywach, ziołach i owocach z terenów tropikalnych i subtropikalnych.

/se.pl


Komentarze